
Paslaugos
Elektros instaliacija, gedimų šalinimas

Elektros instaliacija, gedimų šalinimas
Elektros instaliacijos darbai,
gedimų šalinimas
Elektros instaliacijos keitimas ar naujas įrengimas – ką svarbu žinoti prieš pradedant?
Jei sugenda elektros lizdas, dingsta šviesa ar išsijunginėja automatinis jungiklis elektros skydelyje – viskas paprasta ir aišku: kviečiate elektriką, jis atvykęs nustato gedimą ir jį pašalina.
Tačiau, kai kalbame apie visos elektros instaliacijos renovaciją ar naujos įrengimą name, bute ar komercinėse patalpose – svarbu žinoti ne tik ką reikia daryti, bet ir kada. Tinkamas darbų planavimas padeda išvengti chaoso statybų metu, nes elektros instaliacijos atitinkamų darbų eiliškumas glaudžiai susijęs su kitais darbais – betonavimu, tinkavimu, apdaila, baldų montavimu.
Mūsų komanda padės suplanuoti visą elektros instaliacijos įrengimo darbų eigą. Dirbame etapais, kad kiekvienas žingsnis būtų tiksliai suderintas su kitais rangovais, o galutinis rezultatas – saugi, funkcionali ir patogi elektros sistema Jūsų patalpose.
Apžvelgsime pagrindinius, svarbiausius etapus – nuo elektros įvado (pradedant naują statybą) įrengimo, iki kištukinių lizdų (rozečių), jungiklių, apšvietimo sistemų sumontavimo.
Naujo elektros įvado įrengimas
Naujam elektros įvadui įrengti, „Energijos skirstymo operatoriaus“ (trumpiau ESO) internetinėje svetainėje turite pateikti paraišką. Pildant paraišką reikės pateikti pastato ir žemės sklypo bendraturčių laisvos formos sutikimą. Jei turtas bendrąja jungtine nuosavybe priklauso Jums ir sutuoktiniui, bendraturčių sutikimo nereikia. ESO yra parengusi video instrukciją kaip pildyti paraišką, ją rasite čia.
Pateikiant paraišką, turėsite nurodyti kokios galios Jums reikės. Standartinis pasirinkimas būna 10-15 kW, tačiau turite atsižvelgti į besikeičiančias technologijas – galimai įsirenginėsite saulės elektrinę, elektrinio automobilio įkrovimo stotelę ir pan. Tada galios poreikis išaugs.
Atkreipkite dėmesį, kad norėdami priduoti saulės elektrinės pagaminta elektros energiją į ESO tinklus, galėsite priduoti tiek galios, kokios galios įvadą turite. Tarkime, kad norėsite įsirengti 15 kW galingumo saulės elektrinę, kuri saulėtą dieną galėtų pagaminti iki 15kWh elektros energijos. Jeigu Jūsų namo įvado galia bus tik 10 kW, Jums tokio galingumo saulės elektrinę įsirengti ir visą pagaminta elektros energiją atiduoti į elektros tinklus nepavyks. Kaip ten bebūtų, rekomenduotina objekto įvadinį elektros kabelį kloti tokį, kad ateityje atsiradus poreikiui didinti galią, jo nereiktų keisti nauju, tinkančiui didesnei pageidaujamai galiai.
Kai pateiksite užpildytą paraišką, jums atsiųs sąskaitą apmokėjimui už techninių sąlygų išdavimą. Šiuo metu, kai rašomas straipsnis, šis mokestis yra apie 50,00 €. Nesusipainiokite, ši kaina – tik už techninių sąlygų išdavimą. Visa elektros įvedimo kaina priklausys nuo Jūsų pageidaujamo galios dydžio, nuo atstumo iki artimiausios transformatorinės ir kitų faktorių. Plačiau apie elektros įvedimo ESO kainodarą rasite čia.
Gavę technines sąlygas iš ESO, jau galite kreiptis į elektriką. Kadangi vykdant statybą, tiek pamatų montuotojams, tiek kitiems statybų specialistams bus reikalinga elektra, o dažnu atveju tikslios vietos kur stoves namo elektros spinta nežinoma, montuojamas laikinas elektros skydas. Vėliau, kai bus pastatytos namo sienos ir žinoma tiksli elektros skydo vieta namo viduje, kabelį reikės nuvesti iki tos vietos.
Detalią instrukciją apie elektros įvedimą individualiam namui galite rasti ESO internetinėje svetainėje, paspaudę šią nuorodą.
Šiame etape elektros darbai kuriam laikui sustoja – vykdomi kiti statybos darbai: projektuojama, mūrijamos sienos, montuojami langai ir stogas. Kai patalpos paruošiamos vidaus instaliacijai, elektrikai kviečiami atlikti elektros instaliacijos montavimo darbus pastato viduje.
Būsto elektros instaliacijos I-o etapo darbai
Visada rekomenduojame klientams pasirengti elektros instaliacijos projektą. Tai padeda išvengti nesusipratimų ir užmirštų sprendimų, o klientas gauna vertingų patarimų iš projektą rengiančių specialistų. Turint tokį planą, galima tiksliau apskaičiuoti preliminarią elektros darbų sąmatą.
Paprastai elektros kabelių išvedžiojimas, komutacinių dėžučių skylių gręžimas ir kiti pirmojo etapo instaliacijos darbai pradedami, kai jau sumūrytos sienos, uždengtas stogas, dažnu atveju sumontuoti langai ir durys bei išvedžiota nulinė kanalizacija, nes ji įrengiama žemiau nei elektros kabeliai.
Šiame etape sienose išfrezuojami grioveliai kabeliams, išvedžiojami visi kabeliai, išpjaunamos skylės rozečių ir jungiklių dėžutėms, paruošiama vieta pagrindiniam elektros skydeliui, signalizacijos bei silpnų srovių įrangos skydeliams.
Neretai kyla daug klausimų dėl eiliškumo – kada ir ką daro elektrikai, tinkuotojai, stogo apšiltintojai, grindų betonuotojai ir pan. Vieno universalaus atsakymo nėra ir dažniausiai sprendžiama proceso metu, bandant susitarti. Daug kas priklauso nuo pačio kliento apsisprendimo. Pavyzdžiui, jei daromos juodgrindės, tenka apsispręsti – kabelius vesti po jomis (smėlyje) ar montuoti ant jų paviršiaus. Statybos techninis reglamentas (STR) leidžia naudoti abu būdus, jei laikomasi kabelių klojimo reikalavimų.
Vienas iš darbų sekos variantų galėtų būti toks: įrengiamos juodgrindės -> elektrikai išvedžioja kabelius ant jų, išgręžia dėžučių skyles, kur reikia – išfrezuoja griovelius sienose ir įveda kabelius -> apšiltinamos grindys, ateina betonuotojai, išbetonuoja grindis, stogo šiltintojai apšildo stogą -> ateina elektrikai ir pabaigia suvesti kabelius, sudeda dėžutes -> ateina sienų tinkuotojai tinkuoti sienas.
Šiame darbu etape namo viduje įrengiamas ir naudojamas laikinas elektros skydelis. Tikrasis elektros skydas bus surinktas II-o elektros instaliacijos etapo metu.
Jei patalpose numatytos gipskartonio pertvaros, darbų seka kiek skiriasi. Reikia suderinti laikus tarp elektriko ir gipskartonio montuotojo. Pirmiausia montuotojai sumontuoja sienų profilius ir vieną gipskartonio plokštę iš vienos pusės. Tada atvyksta elektrikai, išvedžioja kabelius, gręžia skyles dėžutėms. Vėliau montuojama kita plokštės pusė, o elektrikai užbaigia darbus.
Jeigu lubos bus montuojamos iš gipso kartono, svarbu numatyti vietas įleidžiamiems šviestuvams, kad nesigautų taip, jog šviestuvų vietos gaunasi ant lubų karkaso. To galima išvengti sumontuojant lubų karkasą taip, kad šviestuvų vietose karkaso nebūtų.
Šiame etape svarbu, kad užsakovas (pasitardamas su elektriku) nuspręstų, kur bus montuojami maitinimo šaltiniai LED apšvietimui. Nuo jų vietos priklauso, kiek ir kur reikės išvedžioti kabelių.
Būsto elektros instaliacijos II-o etapo darbai
Antrojo elektros instaliacijos etapo metu atliekami visi galutiniai elektros sistemų įrengimo darbai. Šiuos darbus elektras pradeda dirbti kuomet pilnai užbaigti sienų tinkavimo, glaistymo darbai, kai lubos nudažytos du kartus (jeigu lubos dažomos), o sienos nudažytos viena kartą (antrą kartą bus dažomos po kištukinių lizdų ir jungtukų montavimo).
Jungtukai ir kištukiniai lizdai montuojami po pirmo dažymo, nes montavimo metu ne visada pavyksta išvengti mikro pažeidimų ant jau nudažytų sienų (išlindę laidai, įrankių prisilietimai ir pan.). Sumontuojami tik mechanizmai, o dangteliai uždedami po antro dažymo.
Šiame etape atliekami darbai:
- sumontuojamos rozetės, jungikliai, termoreguliatoriai, judesio davikliai, laidiniai interneto, televizijos ir signalizacijos lizdai;
- pajungiami šviestuvai: tiek įleidžiami, tiek paviršiniai ar pakabinami;
- sujungiamas pagrindinis elektros skydelis: pajungiami automatiniai jungikliai, nuotėkio relės, LED transformatoriai, laiko ar reliniai jungikliai, apsaugos įranga;
- testuojama ir patikrinama visa instaliacija: ar veikia visi prietaisai, ar nėra klaidų.